Mieszkanie dobrze oświetlone - o czym pamiętać?

2023-09-01
Mieszkanie dobrze oświetlone - o czym pamiętać?

Odpowiednio urządzone wnętrze nie jest wyłącznie zasługą właściwego doboru wyposażenia w postaci mebli czy też urządzeń elektrycznych. Niezwykle istotną rolę odgrywa bowiem oświetlenie, które zwiększa funkcjonalność mieszkania, nadaje mu charakteru, a także buduje nastrojowość i klimat. Aranżując wystrój poszczególnych pomieszczeń, należy więc pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach, pozwalających na osiągnięcie zamierzonego efektu. Na co więc koniecznie zwrócić swoją uwagę?

Główne źródło światła to podstawa, lecz nie możesz zapomnieć o doborze dodatkowego oświetlenia

Już dawno minęły czasy, gdy w salonie, sypialni czy też pokoju gościnnym znajdowało się wyłącznie główne źródło oświetlenia w postaci żyrandolu czy też kinkietu. Choć zasadniczo spełniało ono swoje przeznaczenie, to wraz z duchem czasu przestało być wystarczające. Obecnie jest ono dopasowywane do rodzaju czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Oznacza to, że oprócz głównego źródła oświetlenia mamy lampy służące m.in. wieczornemu czytaniu, jedzeniu wspólnych posiłków czy też wykonywaniu określonych obowiązków domowych. Wybierając więc produkty do swojego mieszkania, kieruj się nie tylko ich estetycznym wyglądem, ale także funkcjonalnością.

Oświetlenie dobrane do preferencji i potrzeb, czyli na początek oświetlenie ogólne

To najważniejszy rodzaj oświetlenia w Twoim mieszkaniu, dlatego też powinien zasadniczo spełniać kilka warunków. Przede wszystkim do jego funkcji należy równomierne rozświetlanie jak największej części danego pomieszczenia. Ma ono za zadanie zastąpić światło naturalne, gdy np. jesienią oraz zimą jesteśmy skazani na jego niedobór. Oczywiste jest, że najczęściej montowane jest ono na suficie, gdyż wtedy ma ono największą skuteczność. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości - począwszy od żyrandoli, przez plafony i lampy wiszące, a skończywszy na nowoczesnych lampach ledowych. Warto zadbać jednak o to, by wybrane centralne oświetlenie prezentowało również wysokie walory estetyczne, gdyż będzie ono stanowić ozdobę całego pomieszczenia.

Oświetlenie miejscowe, czyli dopełnienie głównego źródła światła

Stanowi wspaniałe uzupełnienie aranżacji mieszkania zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Przeznaczeniem oświetlenia miejscowego jest dopełnienie głównego źródła światła i ustawienie go tam, gdzie będzie najbardziej potrzebne. Sprawdzi się bowiem wszędzie tam, gdzie występuje konieczność dodatkowego oświetlenia - w kuchni nad blatem podczas przygotowywania posiłków, nad lustrem w łazience czy też w sypialni do czytania gazet lub książek. Z tego też względu w zależności od potrzeb w funkcję oświetlenia dodatkowego znakomicie wpiszą się m.in. lampy stojące, listwy ledowe czy też lampki nocne.

Oświetlenie dekoracyjne, czyli budowanie odpowiedniego nastroju

Nie jest ono obligatoryjne podczas urządzania mieszkania, lecz należy pamiętać, że może ono znakomicie budować nastrojowość w pomieszczeniach i nadawać im odpowiedniego charakteru. Świetnie sprawdzi się więc do wyróżnienia wybranych elementów wystroju. Warto w jego przypadku postawić na źródło światła, które zapewni jego ciepłą barwę i wprowadzi do wnętrza uczucie przytulności.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel