Oświetlenie w mieszkaniu - zasady, które podniosą komfort domowników
Niewiele osób ma świadomość, że źle dobrane światło może mieć spory wpływ na samopoczucie oraz komfort domowników. Ważne jest, aby oświetlenie w mieszkaniu zostało dobierane w sposób odpowiedzialny i przede wszystkim prawidłowy. Wyróżniamy wiele barw światła, które inaczej będą oddziaływać na organizm człowieka w zależności od realizowanych czynności. Z tego właśnie powodu w niektórych pomieszczeniach warto wybierać warianty zimne, z kolei w innych, ciepłe.
Światło, a samopoczucie
Oświetlenie w mieszkaniu może zdecydowanie wpływać na samopoczucie oraz komfort domowników. Źle dobrane może powodować częste uczucie zmęczenia czy też zawroty oraz bóle głowy. W wielu przypadkach ludzie w ogóle nie przywiązują uwagi do wyboru odpowiednich lamp oraz żarówek, zupełnie ignorując i bagatelizując ich wpływ na samopoczucie oraz komfort.
Aby zadbać o komfort domowników należy wybrać lampy o odpowiedniej barwie świetlnej, która musi być uzależniona od czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Inne barwy wybierzemy w biurze, a jeszcze inne w salonie czy w łazience. Wszystko determinowane jest nie tylko ilością czasu, jaki poświęcamy na przebywanie w konkretnym pomieszczeniu, ale również od czynności, jakie w towarzystwie oświetlenia w mieszkaniu wykonujemy.
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu?
Zacząć należy od podstaw. Musisz pamiętać, że żarówki i lampy charakteryzujące się światłem ciepłym doskonale odnajdą się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Idealnym przykładem stosowania tego typu oświetlenia w mieszkaniu może być pokój dzienny bądź sypialnia. Taki odcień pomaga się odprężyć i zrelaksować, a co za tym idzie wspiera regenerację organizmu podczas wypoczynku.
Barwa neutralna lub zimna wyróżnia się przede wszystkim swoją niską inwazyjnością. Przypomina ona światło dzienne, dzięki czemu często wykorzystywana jest podczas aktywności fizycznych i psychicznych. Najczęściej wykorzystuje się ją jako oświetlenie w mieszkaniu, w pokojach biurowych lub w miejscach, w których pracujemy. Wspiera koncentrację, tym samym nie zaburzając naszego skupienia na wykonywanych zadaniach.